یکشنبه 30 تیر 1398
 
منوی سایت
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
صفحه مخصوص واحدها
پیوند ها
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
تبلیغات
مرکز آموزش سازمان فعالیت های قرآنی باشگاه گردشگری
توسعه روابط دانشجویان ایران و روسیه از طریق گردشگری در گفتگو با رحیم یعقوب زاده
تاریخ انتشار: چهار شنبه 3 خرداد 1396


به گزارش روابط عمومی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(ISTTA)، گردشگری در ایران رفته‌رفته به زمينه‌اي مهم و تعیین‌کننده‌ براي همكاري‌هاي بين‌المللي بدل شده است و افزايش تعداد گردشگران خارجی که طي سال‌هاي اخير راهی ایران شده‌اند، گواهي بر اين مدعا هستند و در حال حاضر در ميان كشورهاي همسايه ايران، روسيه از جمله كشورهايي است كه به دليل روابط تاريخي و راهبردي با ايران از ظرفیت‌های زیاد و متنوعی برای توسعه روابط فرهنگي برخوردار است و دو كشور اراده لازم را برای گسترش این روابط  فرهنگي و گردشگري و استفاده از ظرفیت های موجود را دارند. در اين رابطه
جهاد دانشگاهی هیئتي را طي روزهاي اخير براي گسترش همکاری‌ها و انعقاد توافقات همكاري در حوزه‌های فرهنگی، دینی، رسانه‌ای، علمی، پژوهشی و ازجمله گردشگری به جمهوري تاتارستان و روسيه اعزام كرده است که در این ارتباط با رحيم يعقوب‌زاده، رئيس مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران و یکی از اعضای هیئت اعزامی به روسیه، در خصوص راه‌های توسعه و تعميق همکاری‌های گردشگری میان ایران و روسیه و معرفی جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری ايران به دانشگاهيان اين كشور و نیز مشکلات و موانع احتمالی موجود در این عرصه،  گفت‌وگو کرده‌ایم. مشروح این گفت‌وگو در ادامه آمده است:

  گردشگری پس از سال‌ها  به موضوعی مهم و جدی ضمن همكاري‌هاي بين‌المللي بين ايران و ساير كشورها تبدیل شده است، به نظرتان دلیل این امر چیست، چرا گردشگری مشمول اين تغییر نگاه شد؟
چنان‌كه مي‌دانيم صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است و به نظر کارشناسان، این صنعت از توسعه‌ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده‌است و از دلایل اين عدم‌توسعه‌يافتگي مي‌توان به عدم ارتباط گيري مناسب و تعاملات اثربخش در حوزه بين‌الملل  برای جذب سرمایه‌گذاری، استفاده از تجارب اين كشورها و ... اشاره کرد. متاسفانه بی‌خبر بودن سرمایه‌گذاران خارجي از زمینه‌های موجود در ایران و تبلیغات منفی نسبت به ایران از دیگر موانع در راه رشد صنعت گردشگری در ایران است كه به حمدالله در سال‌هاي اخير و با روي كارآمدن دولت آقاي روحاني بر اين عرصه و حوزه تأكيد بيشتري شد و حضور ما در كشور روسيه در اين راستا و با تأكيد بر جامعه مخاطب دانشگاهي صورت گرفته است.

خواهشمند است به اهم ديدارها، برنامه‌ها و دستاوردهاي جنابعالي در اين سفر اشاره نماييد:
طي اين سفر نشست‌هاي كاري مشترک بین دانشگاه کازان جمهوری تاتارستان و مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران برگزار گرديد و مقرر شد تا در قالب طرح‌های شاخص بین المللی مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران  از جمله "طرح ایران جهانی و جهانی ایرانی"، "اولین همایش بین المللی خلیج فارس" و ساير برنامه‌هاي كه به صورت مشترك تعريف مي‌شود، همکاري‌های فیمابین صورت پذيرد. به صورتي كه آقای دکتر والری لیتسیایوف و خانم دکترتاحتاروا از مسوولان دانشگاه حاضر در این جلسه ضمن ابراز علاقمندی برای همکاری های در حوزه گردشگری خواستار ارتباطات بیشتر بین دانشگاه و مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان و از سوی دیگر با جهاد دانشگاهی شدند.

یکی از حوزه‌های مهم ديگري كه مي‌تواند مبناي همكاري بين مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران و دانشگاه كازان قرار گيرد موضوع نسخ خطي به مثابه مواريث ارزشمند مشترك جهاني است. چنان‌كه مي‌دانيد تاتارستان دارای گنجینه غنی نسخ خطی است و مي‌توان با تبادل کارشناسان و متخصصان و انجام پروژه‌هاي مشترك پژوهشي و فرهنگي بر روي اين موضوع كار كرد.

چه زمينه‌ و ضرورت‌هايي را براي همكاري بين ايران و كشورهاي همسود(مشترك‌المنافع) مخصوصاً روسيه در حوزه گردشگري متصور هستيد و در نهایت در اين خصوص چه بايد كرد؟
به هر حال تعامل بین نخبگان و دانشگاهيان ایرانی و روس با توجه به سطح و عمق همکاری بين دو کشور در  منطقه‌ و سطح جهانی از اهمیتی خاصی برخوردار است و ما نياز داريم تا در كنار ديپلماسي رسمي روابط غیررسمی و ديپلماسي عمومي و نخبگاني را در قالب تورها و جشنواره‌هاي گردشگري دانشجويي توسعه دهيم تا به تبع شناخت متقابل مردم دو کشور افزايش يابد. آنچه كه در حال حاضر مي‌شود گفت اين هست كه بنا بر ديدگاه‌هاي رسمي دو كشور ما محدودیتی برای همكاري در اين حوزه با روسيه در ابعاد سرمایه‌گذاري، احداث تأسیسات گردشگری، همكاري‌ها در سطوح دانشگاهي و  ... نداريم و البته اين همكاري‌ها به هر دليلي راضی‌کننده نیست دو كشور بايد سهم خوبی را (در حد كشورهاي اروپايي يا كشوري چون تركيه) از فعاليت‌هاي گردشگری هم داشته باشند و پس از لغو تحریم ها و توافقی 1+5 شيب اين همكاري‌ها تندتر شد و براي نمونه ما در سال 2017 شاهد لغو روادید روسیه و ایران برای گروه‌های گردشگری بوديم و ما بايد از اين فرصت براي گروه‌هاي گردشگري دانشجويي به نحو شايسته استفاده كنيم و به نظر من وجود قرابت جغرافیایی، ‌روابط تاريخي مستمر و مستحكم و وجوه متعدد نزديكي‌هاي فرهنگی و ارتباطات و تبادل علمی موجود، مي‌توان از گردشگري به عنوان پلي براي رشد تعاملات دانشگاهي استفاده كرد.


آيا در اين سفر مذاكراتي در خصوص بازدید متقابل دانشجویان دو كشور از اماکن علمی و مراکز فرهنگی صورت گرفت؟
در اين سفر، علاوه بر شرکت در برنامه‌ها و نشست‌های نهمین اجلاس بین‌المللی اقتصادی «روسیه و جهان اسلام»، گفتگوهايي با مسئولان دولتی، دانشگاهی، رسانه‌ای و بخش خصوصی جمهوری تاتارستان صورت گرفت و از جمله اهداف اين سفر ملاقات، مذاکره و تعیین و پيشنهاد زمینه همکاری‌های علمی فیمابین در خصوص بازدید دانشمندان، نخبگان، دانشگاه‌ها و اعضاي مراکز علمی و تحقیقاتی کشورهاي ايران و روسيه بود كه تفاهم و توافقات اوليه در جهت بازديد دانشگاهيان دو كشور از مواريث فرهنگي و تاريخي صورت پذيرفت كه ما به صورت پيشنهاد مشخص و در قالب "طرح جهان ايراني و ايران جهاني" آن را مطرح كرديم و امیدواريم این توافقات هرچه‌زودتر عملیاتی شود.


امكانش هست تا توضيحات بيشتري در خصوص طرح ايران جهاني و جهان ايراني ارائه نماييد؟
"طرح جهان ايراني و ايران جهاني" با نياز و  ضرورت پیگیری اهداف فرهنگی با مخاطبان خارجي ذيل برنامه‌ها و طرح‌هاي شاخص گردشگري برنامه‌ريزي شد و  چراكه "ديپلماسي توريسم" از زمره راهبردهاي مفيد براي گشودن راه‌های جدید براي اشاعه فرهنگی است و  براي فرآيند اشاعه و انتقال فرهنگ ايراني به سایر کشورها و فرهنگ مثبت ساير كشورها به دانشگاهيان ايران اين طرح تدوين ‌گرديد كه ما 3 هدف‌گذاري عمده براي جامعه هدف تعيين كرديم: فاز اول- دانشجويان مقيم ايران با تأكيد بر دانشجويان خارجي شركت‌كننده در دوره‌های بازآموزي و دانش‌افزايي زبان و ادبیات فارسي، فاز دوم- دانشجويان خارجي شركت‌كننده در مسابقات بين‌المللي قرآن كريم و فاز سوم- دانشجويان خارجي مقيم در خارج از كشور كه در قالب تفاهم‌نامه هاي مشخص و رسمي براي بازديدهاي علمي و فرهنگي به ايران سفر مي‌كنند.


هدف شما براي اجراي اين طرح و طرح‌هاي ديگر گردشگري با توجه به گفتگوهاي اخيريتان با مقامات فرهنگي و دانشگاهي روسيه چه هست؟
هدف اصلي و راهبردي ما كه در مذاكرات هم بر آن تأكيد داريم: معرفي و شناساندن فرهنگ و تمدن ايران ضمن ايجاد و تقويت ارتباطات و مناسبات صحیح فرهنگي، گسترش روابط علمي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي ديگر جهان با راهبرد ديپلماسي توريسم، فراهم نمودن بستر مناسب براي شناساندن بيشتر و بهتر توان فرهنگي ايران و نظام مقدس جمهوري اسلامي، ایجاد و گسترش شناخت، علاقه و باور نسبت به مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی در ميان دانشجويان خارجي، تحکیم همگرایی و پیوندهای فرهنگي ميان دانشجويان خارجي در ايران و دانشجويان ايراني طي برگزاري اردوهاي مشترك، آشناسازی دانشجويان خارجي با مزیت‌های متنوع جمهوری اسلامی ایران طي بازديد از پروژه‌هاي شاخص ملي و دستاوردهاي انقلاب اسلامي و نهياتاً خنثی‌سازی و اصلاح تصاویر منفی و غیرواقعی از ايران هست كه متاسفانه در ذهن برخي از دانشجويان غيرايراني ممكن هست وجود داشته باشد.

 
 

ارسال نظر:
نام:
 
پست الکترونیکی:
   
آدرس وبسایت یا وبلاگ:

نظرشما:

لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید

قوانین سایت:
  • نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 17 نوشته شود حداکثر تا 10 صبح روز بعد منتشر می شوند
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ثبت کلیک نمایید.
نظرات شما: