یکشنبه 4 فروردین 1398
 
منوی سایت
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
صفحه مخصوص واحدها
تبلیغات
مرکز آموزش سازمان فعالیت های قرآنی
در نشست تندیس فداکاری دانشجویان مطرح شد: ۳۴ دانشجوی فداکار تجلیل می‌شوند/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۰ آبان
تاریخ انتشار: یکشنبه 29 مهر 1397

به گزارش روابط عمومی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، نشست خبری هشتمین آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران، امروز ۲۹ مهرماه، با حضور عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، حسن فارسی، دبیر جشنواره، رحیمیان، رئیس شورای سیاست‌گذاری این جشنواره و ابوالقاسم رئیسی، رئیس روابط عمومی جهاددانشگاهی در محل سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی به برخی از طرح‌های این معاونت اشاره و عنوان کرد: نابسامانی‌های اجتماعی ریشه در فرهنگ دارد و دانشجویان نیز می‌توانند نقش مهی در اجرای هر چه بهتر فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگسازی بر عهده گیرند.

وی یکی از ویژگی‌های جهاد دانشگاهی را نیازسنجی و اجرای برنامه بر اساس نیاز موجود جامعه دانست و گفت: مرکز افکارسنجی(ایسپا) در این زمینه نقش مؤثری دارد و برنامه‌های اجرایی نتیجه آماری است که این سازمان ارائه می‌دهد.

علیزاده به برخی ویژگی‌ها که باید در کارهای دانشجویی بدان توجه شود اشاره و عنوان کرد: فعالیت‌هایی که برای دانشجویان اجرایی می‌شود باید مورد علاقه آنان و به نحوی باشد که اعتماد آنان را برانگیزد. همچنین استفاده از زبان هنر می‌تواند در جذب دانشجویان به برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی مؤثر باشد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی محور بخشی از فعالیت‌های این نهاد انقلابی را توجه به فرهنگ دینی و در قالب برنامه‌هایی همچون؛ یاد عاشورائیان، گفتمان انقلاب اسلامی و طریق جاوید خواند و اعلام کرد: در بخش‌های اجتماعی نیز برپایی جشنواره‌هایی همچون آئین اعطای تندیس فداکاری به دانشجویان در دستور کار قرار دارد.

وی به فعالیت‌های مبتنی بر تقویت فرهنگ ملی همچون طرح «ایران مرز پرگهر» اشاره  و اظهار کرد: بحث‌های گفتمانی که زمینه ارائه نظرات دانشجویان را فراهم می‌کند نیز در این میان از اهمیت به سزایی برخوردار است که در این زمینه جهاد دانشگاهی با اجرای مسابقات مناظره این زمینه را برای دانشجویان فراهم کرده است. همچنین این نهاد انقلابی به منظور ترویج فرهنگ مطالعه امسال بیست و پنجمین جشنواره کتاب سال دانشجویی و هجدهمین جشنواره پایان نامه دانشجویی را برگزار می‌کند.

34 دانشجوی فداکار تجلیل می‌شوند/ مهلت ثبت‌نام تا 20 آباندر ادامه این نشست رحیمیان، رئیس شورای سیاست‌گذاری آئین اعطای تندیس فداکاری به دانشجویان به تبیین ابعاد مختلف این جشنواره پرداخت و عنوان کرد: اولین دوره این جشنواره در سال ۸۳ همزمان با اولین سالگرد وقوع زلزله بم برگزار و تا پنج دوره نیز به پیش رفت اما با یک وقفه هشت ساله مواجه و پس از آن از سال ۹۵ مجددا آغاز به کار کرد.

وی تعداد تقدیرشدگان در هفت دوره گذشته را ۲۷۹ مورد اعلام و عنوان کرد: در این میان ۲۴۸ نفر از دانشجویان و ۳۱ مورد نیز گروه‌های دانشجویی بوده‌اند.همچنین طی هفت سال گذشته ۷۲ مورد از دانشجویان از دانشگاه آزاد اسلامی و دو نفر از دانشگاه‌های دولتی بوده‌اند. ۶۷ نفر از دانشگاه‌های استان تهران  و ۱۵۲ نفر از سراسر کشور انتخاب شده‌اند. ۴۰ برگزیده از رشته‌های پزشکی و ۱۷۲ نفر از رشته‌های غیرپزشکی بوده‌اند. چهار نفر از دانشجویان غیرایرانی و دو نفر از اصحاب رسانه بوده‌اند.

مصادیق انتخاب دانشجویان فداکار

رحیمیان به مصادیق انتخاب دانشجویان فداکار اشاره و عنوان کرد: دانشجویان در قالب محورهایی همچون خدمات امداد و نجات، پیشگیری از سوانح و حوادث طبیعی و غیرطبیعی، فعالیت‌های داوطلبانه و امور خیریه، حوزه‌های سلامت، بهداشت و توانبخشی، عرصه دفاع از کیان کشور و آرمان‌های انقلاب، سازندگی، محرومیت زدایی و آبادانی کشور، حفاظت از محیط زیست و اهدای اعضای حیاتی بدن انتخاب می‌شوند.

34 دانشجوی فداکار تجلیل می‌شوند/ مهلت ثبت‌نام تا 20 آباندر بخش دیگری از این نشست خبری حسن فارسی، دبیر جشنواره اعطای تندیس فداکاری به دانشجویان به تبیین جزئیات بیشتری از این جشنواره پرداخت و گفت: این جشنواره طی نیمه دوم آذرماه سال جاری، همراه با تقدیر از ۳۴ دانشجوی برگزیده برگزار می‌شود.

وی روش ثبت نام را مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی تندیس فداکاری و همچنین مراجعه به دستگاه‌های مربوطه دانست و گفت: در اجرای این مراسم دستگاه‌هایی همچون معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت وزرش و جوانان، هلال احمر، بهزیستی، محیط زیست، کمیته امداد، انتقال خون، بسیج و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران مشارکت دارند. همچنین همزمان با برپایی آئین اعطای تندیس از دستگاه‌های برتر که بیشترین میزان مشارکت و همکاری را داشته‌اند نیز تجلیل به عمل می‌آید.

وی به برخی بخش‌های جانبی این جشنواره اشاره و عنوان کرد: امسال فراخوان شعر فداکاری نیز اعلام و آثار برتر تا روز برگزاری جشنواره جمع‌آوری، تدوین  و در قالب یک کتاب رونمایی می‌شود.

شکل‌گیری باشگاه دانشجویان فداکار

فارسی از شکل‌گیری باشگاه دانشجویان فداکار که متشکل از برگزیدگان دوره‌های پیشین است خبر داد و افزود: دومین نشست دانشجویان برگزیده که در ادوار مختلف برگزیده شده‌اند، برگزار می‌شود تا به تبادل تجربه بپردازند.

وی مهلت ثبت نام را ۲۰ آبان‌ماه سال جاری اعلام و عنوان کرد: برای نفرات برگزیده هدیه‌ای معادل یک میلیون تومان و همچنین استفاده از تسهیلات آموزشی جهاد دانشگاهی به مدت یک سال در نظر گرفته شده است.

ارسال نظر:
نام:
 
پست الکترونیکی:
   
آدرس وبسایت یا وبلاگ:

نظرشما:

لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید

قوانین سایت:
  • نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 17 نوشته شود حداکثر تا 10 صبح روز بعد منتشر می شوند
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ثبت کلیک نمایید.
نظرات شما: