سه شنبه 29 مرداد 1398
 
منوی سایت
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
صفحه مخصوص واحدها
پیوند ها
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
تبلیغات
مرکز آموزش سازمان فعالیت های قرآنی جشنواره ملی بهار امام جمعه ارومیه
جهاد دانشگاهی در طول انقلاب رهیافت های تعالی کشور را فناورانه محقق کرده است
تاریخ انتشار: سه شنبه 16 بهمن 1397

 همایش بررسی و تبیین نقش دانشگاهیان در تحولات سیاسی از منظر اندیشه حضرت امام خمینی(ره) به همت کمیته دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر آذربایجان غربی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان غربی  دکتر امین رستم زاده سرپرست جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در این همایش که به همت جهاد دانشگاهی و  با حضور اعضای هیئات علمی دانشگاه های ارومیه و علوم پزشکی و سایر اساتید دانشگاههای استان در مجتمع علمی تحقیقاتی جهاد دانشگاهی استان برگزار شد با بیان اینکه جهاد دانشگاهی مولود ارزشمند و مبارک انقلاب است که با تدبیر هوشمندانه امام راحل تشکیل شده است افزود: جهاد دانشگاهی در طول ۳۸ سال از آغاز فعالیت  تخصصی خود، در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، دفتر اشتغال و مراکز رشد با توجه به شناسایی و رفع نیازهای استان و منطقه نقش آفرینی کیفی وعلمی کرده است.

رئیس کمیته دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر آذربایجان غربی ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان اینکه هر رویدادهای بزرگداشت دهه فجر باید تجلی مدل مفهومی تعالی و پیشرفت و خودباوری برای دانشجویان و جامعه باشد افزود: باید دستاوردهای انقلاب نه تنها در دهه فجر بلکه در تمام ایام سال با لسان و گفتمان علمی در جامعه برای عام مردم به شکل خلاقانه و عملی تبیین شود

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با تاکید براینکه  امروزه تمامی برنامه ریزی ها و مدل های مدیریتی موفق مبتنی  بر زاییده فناورانه مراکز آموزشی و دانشگاهها است اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با یک رصد فناورانه و نگاه علمی به منظور حل مشکلات جامعه به حوزه های مختلف ورود تخصصی پیدا کرده است.

وی با اشاره تطبیقی به اهداف انقلاب گفت: انقلاب ما برای نان و مادیات نبود و انقلابی بر مبنای عقلانیت و اندیشه ورزی بود .

وی با اشاره به فلسفه فکری آراء و اندیشه های امام (ره) خاطر نشان ساخت: مبنای اندیشه امام خمینی(ره) در حوزه های مختلف مبتنی بر تحول جویی و تعالی بخشی بود و اندیشه سیاسی ایشان بر پایه علمی وعملی ابتناء گردید بود.

دکتر رستم زاده با اشاره به برگزاری دوره های کوتاه مدت و بلند مدت و دوره های عمومی و تخصصی و فوق تخصصی در رشته های مختلف در جهاد دانشگاهی استان تصریح کرد:  تا به حال ۵۸۵ هزار نفر از مردم آذربایجان غربی از دوره های آموزشی کوتاه مدت   و ۲۵۳ هزار نفر از اساتید و کارکنان از دوره های  ضمن خدمت این نهاد انقلابی بهره مند شده اند

وی ادامه داد: تا بحال 254 عنوان دوره آموزشی بعنوان رفرنس در کمیته علمی معاونت آموزشی نیاز سنجی تدوین و فصل بندی و تصویب و اخذ مجوز شده است.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با بیان اینکه 25 طرح فراگیر ملی در حوزه معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی استان با رویکرد مطالعه و ترویج طراحی و انجام شده گفت: نزدیک به 5 هزار دانشجو از سال ۹۰، در مراکز دانشگاه علمی کاربردی استان در ۱۲ رشته کاردانی و کارشناسی تحصیل کرده و فارغ التحصیل شده اند.

دکتر رستم زاده بااشاره به فعالیت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان باتاکید بر اینکه تمامی فعالیتها و رویدادهای آموزشی و فرهنگی جهاد استان دارای پیوست فرهنگی است خاطر نشان کرد: در حوزه معاونت  پژوهشی جهاد دانشگاهی ، ۵۴۰ طرح پژوهشی کارفرمایی توسط جهاد دانشگاهی استان طراحی و تدوین به کارفرمایی دستگاه های مختلف اجرا شده است.

وی گفت: تا به حال۱۸۰ عنوان مقاله علمی،پژوهشی این نهاد در مجلات معتبر علمی و همایش های ملی چاپ و ارائه گردیده است.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با بیان اینکه جهاددانشگاهی استان ۷۵۰ رویداد شاخص فرهنگی در طول فعالیت خود در دانشگاههای استان برگزار کرده است یادآور شد: ۴۸۰ هزار نفر به ساعت از رویدادها و برنامه های فرهنگی این نهاد بهره مند شدند و در طول ۵ سال گذشته ۵ همایش ملی دوره خورده علمی در استان به شکل ملی توسط این نهاد انقلابی در ارومیه برگزار شده است.

وی از چاپ ۲۳۷ عنوان کتاب،  انجام ۲۰۵ طرح نظرسنجی، دو دوره  طرح تکریم ارباب رجوع توسط جهاد دانشگاهی استان خبرداد و گفت: انتشار ۵۵ هزارخبر در خبرگزاری ایسنا از سال ۷۸ و ۴۰ هزار خبر در خبرگزاری قرآنی ایکنا از سال ۸۵ بخشی از فعالیتهای این نهاد انقلابی در راستای اطلاع رسانی است.

دکتر رستم زاده با اشاره به فعالیت واحد های فناور کشاورزی مستقر در مراکز رشد  جهاد دانشگاهی استان تصریح کرد: تولید موز پایه کوتاه برای اولین بار در شمالغرب کشور توسط یکی از شرکتهای مستقر در مرکز رشد جهاددانشگاهی،و همکاری آنها با  گروه متابولیت ثانویه معاونت پژوهشی و مباحث علمی در این حوزه در مراکز رشد از دیگر موفقیت های جهاد دانشگاهی استان  است.

وی بابیان اینکه دفتر اشتغال  جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی جز ۹ استان کشور در اجرای پایلوت طرح‌ ملی مشاغل خانگی و عملیاتی کردن اشتغال خانگی در استان به کارفرمایی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی  است گفت: ۳۰۰۰ نفر در ۳ فاز بررسی و شناسایی مزیت‌ها و توانمندی‌های مناطق‎، توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار آموزش های لازم جهت توانمندسازی در حوزه مشاغل خانگی را دیدند.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه با تجاری سازی و کارآفرینی، باید علم و فناوری به ثروت تبدیل شود، گفت: وقتی دانش و فناوری را به ثروت تبدیل کردیم، می توان ادعا کرد که که علم نافع حلاوت را برای مردم به ارمغان آورده است و جهاد دانشگاهی نیز در راستای این مهم تلاش و جهاد می کند و چاره ای جز تبدیل فناوری و داشته های علمی خود به ثروت نداریم و برای تحقق آن باید بازار را بخوبی مطالعه کرده باشیم چراکه بازار برای دانشگاههای ما از تمامی ابعاد مغفول است و حلقه مغفول توسعه کشور در این حوزه نهفته است.

رستم زاده با اشاره به رسالت خطیر جهاد دانشگاهی در بحث های مختلف گفت در هر موضوع و حوزه ای که به جهاد دانشگاهی اعتماد و مسولیت واگذار شده و یا خود براساس رسالت جهادی وارد عمل شده با رویکرد مطالعات کاربردی و فناورانه ضمن حل مشکلات رهیافت‌های توسعه و تعالی کشور را محقق ساخته است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاههای آذربایجان غربی  نیز در ادامه این مراسم گفت:دانشگاهیان مراقب تحولات فکری باشند.

حجت الاسلام اسم حسینی ضمن تقدیر از تلاشهای جهاد دانشگاهی استان در اجرای برنامه های دهه فجر در طول سالهای گذشته افزود: جهاد دانشگاهی علیرغم موفقیتهای متعدد در حوزه های علمی ، پژوهشی در اجرای برنامه های دهه فجر نیز به عنوان متولی طی سالهای گذشته بسیار قابل تحسین وارد عمل شده است.

وی با بیان اینکه حضرت امام (ره)  دانشگاهها را مبدا تحول و خاستگاهی برای انسان سازی می دانستند بیان کرد: تحولات سیاسی بستر گسترده ای دارد و دشمنان نیز در پی ورود به جریانهای فکری در بین جوانان برای ضربه زدن به انقلاب هستند که لازم است دانشگاهیان مراقب تحولات فکری باشند.

حجت الاسلام اسم حسینی با بیان اینکه توسعه مورد تاکید اسلام توسعه مبتنی بر خودباوری و تکیه بر خود است افزود: مدلهایی از توسعه که مبتنی بر مادی گرایی است اگرچه آسایشی را ایجاد می کند اما آرامش را بدنبال ندارند که اسلام نیز توسعه وابسته به بیگانه را تایید نمیکند بلکه جوشش از درون و خود باوری کلید ترقی قرآنی است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاههای آذربایجان غربی  با اشاره به نقش امام راحل در پیروزی انقلاب و تداوم این حرکت مردمی تصریح کرد: امام خمینی اگرچه موسس انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بود ولی نباید شخصیت و تاثیرگذاری امام را تنها در جریانهای سیاسی خلاصه کرد بلکه ایشان در حوزه های مختلف ازجمله مباحث اخلاقی و عرفانی با تقریر بیش از 15 جلد کتاب نقش آفرین و تاثیرگذار داشتند.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) در هماوردی مهم توانست تفکر اسلامی مبتنی بر اصل توحید را در مقابل گفتمان های زمان خود عملیاتی کند یادآور شد: اساس از منظر بنیانگذار انقلاب اسلامی،حفظ نظام بود و ایشان  توانستند با بهره گیری از اندیشه دینی و اصول  پیوندی بین اندیشه و اصول و مبانی دینی در جامعه ایجاد کند.

حجت الاسلام اسم حسینی با بیان اینکه امام خمینی مخالفتی با دستاوردهای بشری و تکنولوژی در راستای استقلال کشور نداشتند گفت: ایشان غرب زدگی، وابستگی و شیفتگی به قدرتهای غرب و بیگانه را مورد نکوهش قرار می  دادند.

وی فرد گرایی و تفکر فردی و دوری جستن از جمع و کار تیمی را از افات جامعه امروز عنوان کرد و افزود: دشمنان به دنبال نابودی نظام برنامه های مختلفی را از گذرگاههای متفاوت به جامعه تزریق می کنند لذا لازم است مطالعه، بازنگری دوباره ای داشته باشیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاههای آذربایجان غربی  حفظ هویت دانشگاهی و تمکین از قوانین را در کنار خدا ترسی در امور کاری روزمره را اساسی دانست و تصریح کرد: برای داشتن جامعه ای پیشرو نظم و عملگرایی باید سرلوحه امور قرارگیرد.


 
 
 


  • 2
  • 1
ارسال نظر:
نام:
 
پست الکترونیکی:
   
آدرس وبسایت یا وبلاگ:

نظرشما:

لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید

قوانین سایت:
  • نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 17 نوشته شود حداکثر تا 10 صبح روز بعد منتشر می شوند
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ثبت کلیک نمایید.
نظرات شما: