پنج شنبه 1 مهر 1400
 
منوی سایت
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
صفحه مخصوص واحدها
پیوند ها
...............................................
تبلیغات
- مرکز آموزش سازمان فعالیت های قرآنی جایزه ملی ایسپا
از نظرخواهی درباره‌ی محبوب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی ایرانیان تا میزان نگرانی از شیوع کرونا
تاریخ انتشار: سه شنبه 19 فروردین 1399

به گزارش روابط عمومی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، بررسی مستمر افکار عمومی یکی از وظایف و ماموریت‌های اصلی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) است. آن‌چه در ادامه می‌آید بخشی از مهم‌ترین یافته‌های این مرکز در سال ۱۳۹۸ است:

پیش‌بینی نزدیک به واقعیت از میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات مجلس

ایسپا در سال ۹۸، هشت موج نظرسنجی به شیوه‌ی حضوری و چهار موج نظرسنجی به شیوه‌ی تلفنی در مورد انتخابات اجرا کرده است. طبق آخرین نظرسنجی ایسپا در حوزه‌ی انتخابیه تهران، ری، اسلام‌شهر و پردیس که به‌صورت مصاحبه‌ی حضوری در روزهای ۲۹ و ۳۰ بهمن انجام شد، مرکز افکارسنجی ایسپا مشارکت ۲۷ درصدی در حوزه‌ی انتخابیه تهران و پیروزی اصولگرایان را اعلام کرد. مشارکت مردم حوزه‌ی انتخابیه‌ی تهران در انتخابات در نهایت ۲۵.۵ درصد شد.

از هر ۱۰ ایرانی دو نفر نگران ابتلای خود یا خانواده‌شان به ویروس کرونا نیستند

۷۵.۲ درصد پاسخ‌گویان به میزان زیاد و خیلی زیادی نگران ابتلای خود یا اعضای خانواده‌شان به ویروس کرونا هستند. ۵.۱ درصد تا حدودی نگرانی دارند و در مقابل ۱۹.۶ درصد نگرانی کم و خیلی کم دارند. ۸۹.۴ درصد مردم ایران موافق قرنطینه شدن شهرهایی که ویروس کرونا در آن‌ها شیوع بیشتری دارند، می‌باشند.

نیمی از مردم معتقدند اعتراضات نفعی برای کشور ندارد

با توجه به حساسیت ایسپا درخصوص مسائل و اتفاقات جامعه، یک نظرسنجی در استان تهران از مردم در خصوص نگرش آن‌ها به اعتراضات آبان‌ماه انجام شد. ۷۵.۶ درصد از پاسخگویان بیان کرده‌اند که به معترضان(در حد تجمع و شعار) حق می‌دهند. جوانان (۲۹-۱۸ سال) بیشتر از دیگر گروه‌های سنی و افراد دارای تحصیلات عالیه ارشد و دکتری بیشتر از دیگر گروه‌های تحصیلی گفته‌اند که به مردم حق می‌دهند که اعتراض کنند. طبق نتایج به دست آمده، ۵۰.۳ درصد از پاسخگویان معتقد بودند اعتراضات مردم هیچ نفعی برای کشور ندارد. ۶۵.۸ درصد معتقدند این گونه اقدامات اعتراضی، اغتشاش و ناامنی برای جامعه به بار می‌آورند. ۶۷.۱ درصد  موافق بوده اند که اقدامات اعتراضی فایده‌ای ندارد چون به اعتراضات توجهی نمی­شود. ۷۷.۸ درصد نیز با این گویه که دشمنان ایران از اقدامات اعتراضی سوء استفاده می‌کنند موافق بوده‌اند. در پایان نیز ۷۲.۱ درصد از پاسخگویان معتقد بودند در وضعیت فعلی، راه دیگری جز اقدامات اعتراضی برای مردم باقی نمانده است. همچنین ۶۲ درصد پاسخگویان خواهان گفتگوی نظام با معترضان بودهاند.

ناراحتی ۹۰ درصد مردم ایران از شهادت سردار قاسم سلیمانی

نتایج نظرسنجی تلفنی ایسپا بعد از شهادت سردار قاسم سلیمانی نشان می دهد ۹۰ درصد مردم از این واقعه ناراحت و متأثر شده‌اند. در خصوص انتظار مردم از واکنش ایران نسبت به ترور سردار سلیمانی، ۳۹.۳ درصد معتقد به مقابله به مثل نظامی بوده اند، ۱۸.۹ درصد خواهان پیگیری و شکایت حقوقی از طریق مجامع بین المللی و ۱۴.۲ درصد گفته اند ایران باید خویشتن داری کند و ماجرا به صورت دیپلماتیک حل شود. نزدیک به ۸۵ درصد دولت آمریکا را دولتی تروریست دانسته و حدود 85 درصد نیز حس بد و خیلی بدی نسبت به دولت آمریکا داشته­اند.

آیا مردم ایران نگران وقوع جنگ هستند؟

بر اساس نظرسنجی ایسپا در تاریخ ۱۷ و ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸، با جامعهی آماری شهروندان بالای ۱۸ سال سراسر کشور، ۵۶.۸ درصد از شهروندان به میزان کم و خیلی کمی نگران جنگ سایر کشورها با ایران بودند. ۱۱.۹ درصد تا حدودی نگرانی دارند و ۲۸.۳ درصد نیز اعلام کردند، به میزان «زیاد و خیلی زیاد» نگران وقوع جنگ هستند. در دیماه ۱۳۹۸ بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی توسط امریکا، در خصوص میزان نگرانی مردم از وقوع جنگ بین ایران و کشورهای دیگر نظرسنجی ملی انجام شد و طبق نتایج،  ۵۲.۷ درصد به میزان کم و خیلی کم و در مقابل ۳۴.۷ درصد به میزان زیاد و خیلی زیاد نگران وقوع جنگ بوده‌اند.

۶۷ درصد مردم خواستار حذف یارانه‌ی ثروتمندان هستند

 نتایج نظرسنجی حضوری ایسپا در شهریور ۹۸ در سطح ملی نشان می‌‌دهد، ۶۷ درصد مردم ایران خواهان حذف یارانه ثروتمندان هستند. در این مورد میانگین نظر پاسخگویان این است که اگر خانواری دارای منزل مسکونی باشد و درآمدش هفت میلیون و سیصد هزارتومان در ماه باشد، باید یارانه‌اش قطع شود. میانه‌ی نظر پاسخ‌گویان مبلغ ۶ میلیون تومان است. در سناریویی که خانوار فاقد منزل مسکونی باشد، میانگین نظر پاسخ‌گویان به‌عنوان معیار حذف یارانه نه میلیون و صد هزار تومان و میانه برابر با ۸ میلیون بوده است. ۶۶.۵ درصد معتقدند پس از این که یارانه‌ی ثروتمندان جامعه قطع شد، عواید حاصل از آن باید به افزایش یارانه‌ی نقدی دهک‌‌های محروم جامعه اختصاص یابد. ۴۱.۷ درصد معتقدند این عواید صرف توسعه‌ی کشور، مانند افزایش اشتغال، بهداشت و درمان و پروژه‌‌های عمرانی شود. ۲۸.۷ درصد نیز اعلام کرده‌اند، این عواید بهتر است، صرف افزایش مبلغ یارانه نقدی خانوارهای دارای معلول گردد. لازم به ذکر است در این سؤال پاسخ‌گویان امکان انتخاب چند گزینه را داشتند. ۹۳.۳ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌‌اند، مبلغ یارانه‌ی فعلی بخش کمی از هزینه‌‌های زندگی خانوارشان را پوشش می‌‌دهد. ۱.۵ درصد گفته‌‌اند یارانه فعلی بخش زیادی از هزینه‌‌های آنان را پوشش می‌دهد و ۴.۸ درصد نیز اعلام کرده‌‌اند یارانه نقدی فعلی به میزان متوسطی هزینه‌‌های زندگی خانوارشان را پوشش می‌‌دهد.

موبایل‌بانک‌ها مورد استقبال ۲۹ درصد ایرانیان قرار گرفته است

بر اساس نظرسنجی ملی ایسپا، ۲۸.۶ درصد از افراد بالای ۱۸ سال کشور که موبایل دارند، اعلام کردند از موبایل بانک‌ها استفاده می‌کنند و ۴۰.۴ درصد نیز استفاده نمی‌کنند. گفتنی است، ۳۰.۸ درصد پاسخگویان گوشی هوشمند (لمسی) ندارند.

میزان اعتماد شهروندان تهرانی به صداوسیما

طبق نتایج آخرین نظرسنجی ایسپا در اواخر بهمن ۱۳۹۸ در تهران در باب اعتماد مردم به رسانه‌ها، ۳۳ درصد از پاسخ‌گویان به صداوسیما، ۱۴ درصد به شبکه‌های ماهواره‌ای و ۱۳.۸ درصد به شبکه‌های اجتماعی اعتماد بیشتری دارند. ۲.۹ درصد به روزنامه‌ها، ۶ درصد به سایت‌های خبری و ۵.۴ درصد به اخباری که از دوستان و آشنایان می‌شنوند بیشتر اعتماد دارند. ۱۹.۶ درصد به گزینه‌ای غیر از این موارد اشاره کرده‌اند که اکثریت آن‌ها به عبارت هیچ‌کدام اشاره کرده‌اند. ۵.۳ درصد نیز به این سوال پاسخ نداده‌اند.

نیمی از شهروندان تهرانی ماه رمضان روزه گرفته‌اند

طبق نظرسنجی هرساله ایسپا در ماه رمضان، روزه‌داری و اجرای اعمال مذهبی مردم سنجیده می‌شود. در این نظرسنجی که در شهر تهران اجرا شده است، ۳۲.۶ درصد مردم تهران گفته‌اند تمام یا اکثر روزهای ماه رمضان را روزه گرفته و ۱۷.۶ درصد دیگر نیز گفته‌اند برخی از روزها را روزه گرفته‌اند. ۴۹.۷ درصد مردم تهران نیز گفته‌اند روزه نمی‌گیرند. نتایج مقایسه‌ای نشان می‌دهد مردان کمتر از زنان روزه می‌گیرند و جوانان کمتر از سایر گروه‌های سنی روزه می‌گیرند. پاسخ‌گویان بر حسب متغیر تحصیلات نیز از حیث روزه گرفتن تفاوت معناداری با یکدیگر ندارند.

از هر ۱۰ ایرانی، حدود ۷ نفر از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌کنند

طبق آخرین نتایج نظرسنجی ملی ایسپا در اسفند ۱۳۹۸، ۶۸ درصد افراد بالای ۱۸ سال در ایران حداقل از یک شبکه‌ی اجتماعی استفاده می کنند. ۵۱ درصد مردم از واتس‌آپ، ۴۲ درصد از تلگرام و ۳۵ درصد از اینستاگرام استفاده می‌کنند. در مقایسه با داده‌های ایسپا در اسفند ۹۷، روند استفاده از تلگرام ۱۴ درصد کاهش و در مقابل استفاده از واتس‌آپ ۲۶ درصد افزایش داشته است.

تقریبا از هر ۱۰ ایرانی ۷ نفر در نوروز ۹۸ به مسافرت نرفته‌اند

نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در فروردین ۱۳۹۸ نشان داده از هر ۳ ایرانی تنها یک نفر به مسافرت رفته است. نظرسنجی نوروز ۹۷ نشان می‌داد که تقریبا از هر ۱۰ ایرانی ۴ نفر به مسافرت رفته‌ بودند. این آمار نشان می‌دهد که جامعه‌ی ایرانی، سال ۹۸ در مقایسه با سال گذشته با کاهش سفر مواجه بوده است. یعنی از حدود ۴۲ درصد در نوروز ۹۷، به ۳۳ درصد رسیده است که بخش مهمی از آن ناشی از شرایط آب و هوایی کشور و وقوع سیل در برخی استان‌های کشور در تعطیلات نوروز ۹۸ بوده است.

نظرسنجی اربعینی ایسپا و اهداف زائران از شرکت در پیاده‌روی اربعین

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در سال ۱۳۹۸ برای پنجمین سال پیاپی اقدام به اجرای نظرسنجی از زائران و شرکت‌‎کنندگان در پیاده روی اربعین حسینی نمود. نزدیک به ۸۳ درصد زائران هدف اصلی از شرکت در پیاده‌روی اربعین را زیارت امام حسین (علیه السلام) در ایام اربعین دانسته‌اند. حدود ۲۸ درصد هدفشان را طلب حاجت گفته‌اند. نزدیک به ۲۶ درصد، مشارکت در نمایش عظمت راهپیمایی اربعین را از اهدافشان برشمرده‌اند. ۱۵.۴ درصد زمینه‌سازی برای ظهور حضرت مهدی(عج) را هدفشان دانسته‌اند و تقویت اتحاد و نمایش قدرت شیعه از اهداف ۱۳.۱ درصد زائران بوده است. حدود ۱۱ درصد نیز هدفشان از حضور در راهپیمایی اربعین عمل به وظیفه‌ی دینی و شرعی بوده است. در این سوال پاسخ‌گویان امکان انتخاب چند گزینه داشته‌اند.

گوشت مرغ پرمصرف‌ترین پروتئین در سبد غذایی ایرانیان

طبق نظرسنجی ایسپا در اول خرداد ۱۳۹۸، تقریبا ۴.۲ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته هر روز گوشت مرغ مصرف کرده‌اند. ۷۴.۸ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک‌سال گذشته چند روز در هفته، ۱۷.۷ درصد پاسخگویان چند روز در ماه، ۱.۸ درصد پاسخگویان چند بار در سال گوشت مرغ مصرف کرده‌اند. ۱.۲ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته اصلا گوشت مرغ مصرف نکرده‌اند. ۲.۷ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته هر روز گوشت قرمز مصرف کرده‌اند. ۳۴.۹ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته چند روز در هفته، ۴۳.۴ درصد پاسخگویان چند روز در ماه، ۱۴.۲ درصد پاسخگویان چندبار در سال گوشت قرمز مصرف کرده‌اند. ۴.۷ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته اصلا گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند. ۰.۶ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته هر روز ماهی مصرف کرده اند. ۱۹.۷ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته چند روز در هفته، ۳۹.۱ درصد پاسخگویان چند روز در ماه، ۲۹.۹ درصد پاسخگویان چند بار در سال ماهی مصرف کرده اند. ۱۰.۵ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته اصلا ماهی مصرف نکرده‌اند.

ارسال نظر:
نام:
 
پست الکترونیکی:
   
آدرس وبسایت یا وبلاگ:

نظرشما:

لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید

قوانین سایت:
  • نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 17 نوشته شود حداکثر تا 10 صبح روز بعد منتشر می شوند
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ثبت کلیک نمایید.
نظرات شما: